Karin Collins

26.03.2025 kl. 18.00 – 21.00

 

På vårt möte i mars får vi besök av författaren Karin Collins.

Karin Collins är född och uppvuxen i Hangö. Hon har studerat engelsk och fransk litteratur och lingvistik. Karin bodde i England i nästan tjugo år, och arbetade där med marknadsföring och copywriting men är nu tillbaka i Hangö och skriver på heltid. Karins första bok kom ut 2019 och hennes senaste, en trilogi handlar om Hangö under vinterkriget och fortsättningskriget. Ikväll berättar Karin för oss om sitt författarskap och speciellt om Hangö-trilogin vars tredje del utkom alldeles nyligen.

Det skall bli roligt att höra om hennes författarskap.

VÄLKOMNA MED!

Efter föredraget serveras en måltid för 32 €. 

Vi kan köpa vin i baren när vi kommer eller bli serverade vid borden. Maten och vinet som serverats vid bordet betalar vi då vi går hem.  Skriv gärna ditt namn på serveringslappen som ligger vid din tallrik och ta med den till kassan vid baren i nedre våningen då du går.

ANMÄL DIG HÄR, anmälan öppnar onsdag 12.3 kl 16.00. Anmäl dig senast 20.3 kl 22.00.

Eventuella annulleringar per e-post till kontakt@oasen.fi helst senast 20.3 om möjligt.

Meddela oss också om matallergier och dy. då du anmäler dig.

Märk att anmälan är bindande och att Oasen, beroende på restaurangen, kanske måste kräva betalning för reserverad måltid ifall annulleringen sker efter 20.3.2025